Historia triathlonu: igrzyska olimpijskie

utworzone przez | paź 31, 2023 | Trening

Jaka jest historia triathlonu na igrzyskach olimpijskich? Ilu zawodników reprezentowało Polskę na tej imprezie? Skąd nazwa „dystans olimpijski”?

ZOBACZ TEŻ: LEGENDARNE ZAWODY, WYMAGAJĄCY DYSTANS. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O IRONMAN

Początek popularności triathlonu

Za pierwsze oficjalne triathlonowe zawody uznaje się wyścig zorganizowany w 1974 roku w San Diego w Kalifornii. Pomysłodawcami byli członkowie San Diego Track Club – Donę Shanahan i Jacka Johnstone. 

Prawdziwy triathlonowy boom zapoczątkowały jednak słynne zawody na Hawajach. Ich inicjator Johny Colinns, były komandor NAVY Seals miał w planach stworzyć unikatowy wyścig, który byłyby wyzwaniem, jakiego dotąd nie znano. 

Dlatego Collins połączył liczący 3.8 km maraton pływacki Waikiki Roughwate, 180-cio kilometrowy maraton rowerowy wokół wyspy Oahu i maraton biegowy z Honolulu w jedne zawody. W 1978 roku odbyła się ich pierwsza edycja, a 12 śmiałków, którzy dotarli na metę dali początek zawodom IRONMAN. To właśnie one znacząco przyczyniły się do wzrostu zainteresowania triathlonem.

Źródło: The New York Times

Pierwsze mistrzostwa świata

Wzrost ten zauważalny był przede wszystkim w latach 80. W coraz to nowych miejscach na świecie zaczęto organizować zawody. Przełomowy okazał się rok 1989, kiedy po kilku wcześniejszych próbach zakończonych fiaskiem, ostatecznie udało się zawiązać organ zarządzający. W kwietniu 1989 roku w Awinionie we Francji odbyła się międzynarodowa konferencja. W jejskutek 25. przedstawicieli  z różnych krajów zawiązało Międzynarodową Unię Triathlonu (ITU).  Głównym celem ITU stało się uzyskanie akceptacji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i włącznie triathlonu do programu olimpijskiego. 

Pierwszym krokiem w realizacji celu było zorganizowanie oficjalnych mistrzostw świata w triathlonie. Cztery miesiące poźniej w Awinionie Mark Allen ze Stanów Zjednoczonych oraz Erin Baker zapisali się na triathlonowych kartach historii. Zostali pierwszymi mistrzami świata w tej dyscyplinie. Zawodnicy rywalizowali na dystansie 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu, który następnie został przyjęty na igrzyskach olimpijskich. Stąd jego potoczna nazwa „olimpijka”.

Triathlon w programie olimpijskim

W 1991 roku MKOI ostatecznie uznał ITU za jedyny organ zarządzający sportem triathlonowym. Dwa lata później triathlon został potwierdzony jako jedna z dyscyplin na igrzyskach Panamerykańskich rozgrywanych w 1995 roku w Mar del Plata w Argentynie. 

23 lipca 1994 triathloniści zadebiutowali również na igrzyskach dobrej woli (Goodwill Games) w Sankt Peteresburgu w Rosji. Zawody zorganizowano w reakcji na przedłużający się kryzys w komitecie olimpijskim, związany z bojkotem igrzysk olimpijskich w Moskwie i Los Angeles. 

Po zaistnieniu na arenie międzynarodowej, we wrześniu 1994 triathlon oficjalnie włączono jako sport medalowy do programu olimpijskiego na igrzyskach olimpijskich 2000 w Sydney w Australii. Pierwsze zawody odbyły się 16 i 17 września. Udział wzięło w nich 48 kobiet i 52 mężczyzn. Wśród kobiet zwyciężyła Brigitte McMahon ze Szwajcarii, a wśród mężczyzn Simon Whitfield z Kanady.

Źródło: Europe Triathlon

Historia triathlonu: Polacy na igrzyskach

Debiutu Polaków na igrzyskach olimpijskich miał miejsce dopiero 8 lat później. W 2008 roku w Pekinie wystartowała trójka reprezentantów Polski – Ewa Dederko, Maria Cześnik i Marek Jaskółka. W 2012 w Londynie w składzie Polski zamiast Ewy Dederko pojawiła się Agnieszka Jerzyk.

Jerzyk była również jedyną polską triathlonistką na igrzyskach olimpijskich w Rio w 2016. 4 lata później na igrzyskach w Tokio nie wziął udziału żaden z reprezentant Polski w tej dyscyplinie. 

Źródło: Jedynka – Polskie Radio

Zwycięzcy igrzysk olimpijskich 

Jedynym triathlonistą w historii, który dwukrotnie zdobywał olimpijskie złoto jest Alistair Brownlee. Zawodnik na najwyższym stopniu podium stanął w 2012 i 2016 roku. Brytyjczyk jest też ż rekordzistą trasy mistrzostw olimpijskich. W Londynie ukończył rywalizację z czasem 1:46:25. Rekord trasy kobiet należy do Emmy Snowsill. Na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 przekroczyła linię mety z czasem 1:58:27.

Drugi z braci Brownlee, Jonathan jest z kolei najbardziej utytułowanym zawodnikiem igrzysk. Triathlonista zdobył trzy różne medale w trzech kolejnych igrzyskach. Brąz w 2012 roku, srebro w 2016 i wreszcie złoto w inauguracyjnej sztafecie drużynowej w 2020 roku.

Mężczyźni 

Igrzyska olimpijskieZłotoSrebroBrąz
2000 SydneySimon Whitfield Stephan VuckovicJan Řehula 
2004 AtenyHamish Carter Bevan Docherty Sven Riederer 
2008 PekinJan Frodeno Simon WhitfieldBevan Docherty 
2012 LondynAlistair Brownlee Javier Gómez Noya Jonathan Brownlee
2016 Rio de JaneiroAlistair Brownlee Jonathan Brownlee Henri Schoeman
2020 TokyoKristian Blummenfelt Alex Yee Hayden Wilde 

Kobiety 

Igrzyska olimpijskieZłotoSrebroBrąz
2000 SydneyBrigitte McMahonMichellie Jones Magali Messmer 
2004 AtenyKate Allen Loretta Harrop Susan Williams 
2008 Pekin Emma Snowsill Vanessa Fernandes Emma Moffatt 
2012 LondynNicola SpirigLisa Nordén Erin Densham 
2016 Rio de JaneiroGwen Jorgensen Nicola Spirig Hug Vicky Holland 
2020 TokyoFlora Duffy Georgia Taylor-Brown Katie Zaferes 

Nowa dyscyplina – sztafety mieszane

W 2020 roku po raz pierwszy w historii do programu igrzysk olimpijskich dołączył wyścig triathlonowej sztafety mieszanej. W zawodach udział wzięło 17 czteroosobowych zespołów – dwie kobiety i dwóch mężczyzn. Każdy triathlonista musiał przepłynąć 300 m, przejechać na rowerze 6,8 km i przebiec 2 km. 

Pierwsze złote medale w tej dyscyplinie zdobyli Brytyjczycy w składzie: Jessica Learmonth, Jonathan Brownlee, Georgia Taylor-Brown, Alex Yee.

Igrzyska OlimpijskieZłotoSrebroBrąz
2020 TokyoJessica Learmonth
Jonathan Brownlee
Georgia Taylor-Brown
Alex Yee
Katie Zaferes
Kevin McDowell
Taylor Knibb
Morgan Pearson
Léonie Périault
Dorian Coninx
Cassandre Beaugrand
Vincent Luis

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary