Chociaż duathlon to dyscyplina wywodząca się z triathlonu, to ma on jednak swoją długą historię, a wydarzenia duathlonowe cieszą się sporą popularnością. Czym duathlon różni się od triathlonu? Jaka jest historia tej dyscypliny? Gdzie odbywają się mistrzostwa świata?
ZOBACZ TEŻ: WIĘCEJ NIŻ JEDEN IRONMAN. CZYM JEST ULTRATRIATHLON?
Czym jest duathlon?
Duathlon to dyscyplina wywodząca się z triathlonu, jednak jak wskazuje sama nazwa, zamiast trzech dyscyplin, są dwie — bieganie i rower. Zawodnicy rozpoczynają zawody od biegu, następnie przechodzą do etapu rowerowego, po to, aby na końcu ponownie pobiec. Duathlon opiera się więc na formule bieg-rower-bieg.
Na przestrzeni lat duathlon stały się bardziej dostępną alternatywą dla sportowców, którzy chcieli uczestniczyć w imprezach triathlonowych, unikając jednak pływania, z różnych powodów, takich jak chociażby osobiste preferencje, brak dostępu do obiektów pływackich czy warunki wodne.
Na świecie istnieją różne odmiany duathlonu. Oprócz standardowych wyścigów jedną z najpopularniejszych form duathlonu jest cross duathlon. Składa się on z biegów przełajowych oraz kolarstwa górskiego, w którym czasówkę najczęściej zastępuje MTB lub Gravel.

Historia duathlonu
Duathlon to stosunkowo młoda dyscyplina. Pierwsze oficjalne zawody duathlonowe odbyły się w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku. Kilka lat później, w 1990 również w USA, pod egidą ówczesnej Międzynarodowej Unii Triathlonu (współcześnie World Triathlon) zorganizowano pierwsze oficjalne mistrzostwa świata. Zawodnicy rywalizowali w Palm Springs na dystansie 10km biegu, 62 km roweru i 10 km biegu. Po historyczne tytuły sięgnęli Amerykanin Keny Sousa oraz Holenderka Thea Sybesma.
Od roku 1990 World Triathlon organizuje kilkadziesiąt imprez duathlonowych rocznie. Ich zwieńczeniem pozostają mistrzostwa świata na dystansie sprinterskim oraz standardowym, które co sezon zmieniają swoją lokalizację. W Europie po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1992, kiedy ich gospodarzami zostali Niemcy.
Za europejską kolebkę triathlonu uważane jest jednak Zofingen — szwajcarskie miasteczko, gdzie w 1989 roku zorganizowano wyścig Zofingen Run&Bike. W zawodach rozgrywanych na dystansie 2.5 km biegu, 120 km roweru i 30.5 km biegu bezkonkurencyjni okazali się Niemiec Andreas Rudolph i Szwajcarka Hermine Haas. Rok później w tym samym miejscu odbyły się pierwsze w historii mistrzostwa Europy w duathlonie. Na dystansie 5-30-5 tytuły mistrzowskie wywalczyli Mark Koks i Thea Sybesma.
W 1992 zawody w Szwajcarii zmieniły nazwę na „Powerman”. Zmienił się również format długiego dystansu na 10 km biegu, 150 km roweru oraz 30 km biegu. Powerman przez lata budował swoją legendę, stając się dla duathlonistów tym samym, czym dla triathlonistów mistrzostwa świata IRONMAN na Hawajach. Mistrzostwa świata w duathlonie na długim dystansie są jedną z najważniejszych imprez w duathlonowym kalendarzu.

Dystansie w duathlonie
Najbardziej powszechne dystanse w duathlonie, zazwyczaj w konwencji bez draftingu, to:
- Dystans standard: 10 km bieg / 40 km rower/ 5 km bieg
- Dystans sprint: 5 km bieg / 20 km rower / 2.5 km bieg
Duathlon rozgrywany jest jednak na różnych dystansach. Przykładowo mistrzostwa świata PowermanZofingen odbywają się na dystansie 10km bieg, 150km rower, 30km bieg lub 10 km bieg, 50 km rower, 5 km bieg.
Duathlon w Polsce
W Polsce pierwszymi zawodami duathlonowymi były „otwarte mistrzostwa Polski w duathlonie” zorganizowane 2 maja 1991 roku z inicjatywy Jerzego Górskiego. Wraz z kolejnymi latami na mapie pojawiało się coraz więcej imprez duathlonowych. Towarzyszą one jako dodatkowy format podczas zawodów triathlonowych lub stanowią odrębne wydarzenia.
Jednymi z największych imprez w kraju są mistrzostwa Polski w duathlonie w Rumii, gdzie wyłaniani są najlepsi zawodnicy na dystansie sprint oraz impreza ChampionMan Duathlon Czempiń, w której zawodnicy rywalizują o tytuł mistrza i mistrzyni kraju na dystansie średnim.
Ostatnia z wymienionych imprez w 2022 roku podczas Gali Polskiego Związku Triathlonu zwyciężyła w plebiscycie na „Imprezę Roku”.