Czym jest aquathlon? 

utworzone przez | mar 5, 2024 | Trening

Aquathlon to jak sama nazwa wskazuje dyscyplina skupiona na pływaniu. W przeciwieństwie do triathlonu brakuje w niej etapu rowerowego. Zawodnicy kolejno pływają i biegną lub biegną, pływają i jeszcze raz biegną.  Jaka jest geneza tej dyscypliny? Na jakich dystansach rywalizują zawodnicy?

ZOBACZ TEŻ: PŁYWANIE W BUTACH I BIEG W PANICE? CZYM JEST SWIMRUN?

Historia aquathlonu 

Nie jest znana dokładna geneza aquatlonu. Prawdopodobnie narodził się pod koniec XX wieku w wyniku rosnącej popularności triathlonu. Entuzjaści trzech dyscyplin szukali nieco mniej skomplikowanej rywalizacji, skoncentrowanej na pływaniu. 

Początki współczesnego aquathlonu sięgają lat 50. a za jego kolebkę uzna się Australię. Pierwsze wyścigi składały się z dwóch etapów – biegu na plaży oraz pływania w oceanie. Dyscyplina w latach 60. dotarła do Kalifornii w Stanach Zjednoczonych, szybko zyskując zainteresowanie sportowców. 

W 1998 roku pod pod egidą Międzynarodowej Unii Triathlonu historia aquathlonu zatoczyła koło – w Australii odbyły się pierwsze oficjalne mistrzostwa świata w tej dyscyplinie. Mistrzami zostali wówczas Australijczycy Shane Reed i Rina Hill. Od tego czasu wydarzenie organizowane jest (obecnie jest przez World Triathlon).

Źródło: World Triathlon

Aquathlon – dystanse 

Na przestrzeni lat narodziły się różne dystanse aquathlonu, nie są one jednak dokładnie i oficjalnie sprecyzowane. Znaczna części organizatorów imprez dystans ustala według własnych wytycznych. Przykładowo mistrzostwa świata World Triathlon odbywają się na dystansie 1000 m pływania oraz 5 km biegu (jeśli temperatura wody jest niska) lub 2.5 km biegu, 1 km pływania, 2.5 km biegu (jeśli wynosi powyżej 22 stopni). 

Pierwotnie aquathlon został zaprojektowany tak, aby czas biegu był równy czasowi pływania, po to aby mocny biegacz i mocny pływak mieli podobne szanse. 

Ważnym rokiem w historii dyscypliny był 2004. Mistrzostwa Świata ITU w aquathlonie odbyły się wówczas w Queenstown w Nowej Zelandii. Zawodnicy musieli pływać w jeziorze Wakatipu, którego temperatura była tak niska, że wprowadzono możliwość używania pianek. 

Źródło: British Triathlon

Aquathlon w Polsce 

W Polsce imprezy aquathlonowe odbywają się często w ramach zawodów triathlonowych. Funkcjonują jednak również wydarzenia skupione tylko i wyłącznie na dyscyplinie łączącej pływanie i bieganie. Jedną z największych imprez jest Trefl Aquathlon Challenege Poland, Susz Aquathlon oraz Aquathlon Rzeszów. 

Oprócz tego co roku Polski Związek Triathlonu organizuje cykl zawodów Grand Prix w aquathlonie dla trzech kategorii wiekowych: Żak (11-12 lat), Młodzik (13-14 lat) oraz Junior młodszy (15-17 lat), wyłaniając w kilku wyścigach najlepszych zawodników. Aquathlon często uważany jest za wstęp do triathlonu, dlatego wielu młodych zawodników rozpoczyna swoją przygodę ze sportem właśnie od tej dyscypliny.

Jednym z ostatnich znaczących sukcesów polskiego aquatlonu był brązowy medal Mai Wąsik na mistrzostwach Europy Juniorów w Belgii w 2023. W tym samym roku Grzegorz Zgliczyński został mistrzem świata w kategorii wiekowej  M55-59, wygrywając zawody World Triathlon na Ibizie.

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary