Aplikacje treningowe do triathlonu. Jakie wybrać?

utworzone przez | gru 17, 2023 | Trening

Czym różnią się od siebie poszczególne aplikacje treningowe do triathlonu? Jaka z nich jest najlepsza? Czy warto decydować się na wersje płatne, a może korzystać z tych podstawowych? 

ZOBACZ TEŻ: TRENING BIEGOWY NA BIEŻNI – ZDROWA ALTERNATYWA CZY OBCIĄŻENIE PSYCHICZNE?

Trudno podzielić aplikacje treningowe do triathlonu w jeden, usystematyzowany sposób. Najważniejszym aspektem dla użytkownika jest jednak poziom interakcji z treningiem i zaangażowania. Kierując się takim kryterium, wyróżnić można dwa rodzaje aplikacji, dzieląc je ze względu na ich funkcje: aplikacje do analizowania i planowania treningu oraz aplikacje do przeprowadzenia treningu w wirtualnej rzeczywistości. 

Oprogramowanie analityczne

Pierwszy rodzaj aplikacji służy przede wszystkim do analizy i przechowywania danych treningowych. Są to swego rodzaju dzienniczki treningowe przeniesione do wirtualnego świata. Wraz z rozwojem rejestrujących i wzrostem ilości śledzonych parametrów na rynku pojawiać zaczęło się coraz więcej oprogramowań umożliwiających zapis, prezentację i analizę treningowych osiągnięć. Pierwotnie, po tradycyjnych dziennikach, do zapisu danych służyły programy komputerowe. Z czasem jednak dane przeniosły się do aplikacji i chmury internetowej.

WKO5 i TrainingPeaks

Jednymi z wiodących programów i platform umożliwiających analizę i planowanie treningu są WKO5 i TrainingPeaks stworzone przez Huntera Allena. Były kolarz na sportowej emeryturze zajął się trenowaniem innych zawodników. Z czasem jego innowacyjne metody treningu kolarskiego oparte na pomiarach mocy zapewniły mu status autorytetu w tej dyscyplinie. W czasach kiedy Allen rozpoczynał pracę trenerską, brakowało jednak odpowiednio oprogramowania, ponieważ nikt wcześniej nie wpadł na pomysł jego opracowania. Dlatego z grupą programistów Allen stworzył aplikację WKO5, z której obecnie korzysta większość zawodowych kolarzy. Aplikacja pozwala nie tylko na analizę treningu, lecz także planowanie osiągnięcia szczytu formy w określonym momencie. Kalkulacje i wyliczenia oparte są na zaawansowanych algorytmach. 

Kontynuującą stworzonego oprogramowania było powstanie platformy TraningPeaks – pierwotnie opracowanego oczywiście z myślą o kolarzach. TraningPeaks szybko rozszerzyło jednak swoje możliwości dla biegaczy i triathlonistów. Aplikacja polega przede wszystkim na tym, że zaordynowane przez trenera jednostki treningowe mogą być wysyłane bezpośrednio do liczników, które następnie będą automatycznie sterować obciążeniem kompatybilnego trenażera. Aby korzystać z pełni jej możliwości, konieczne jest wykupienie wersji premium. 

Źródło: TrainingPeaks

GoldenCheetah

Dostępna jest jednak darmowa alternatywa WKO+, którą jest program GoldenCheetah. Mimo braku tak szczegółowego dopracowania graficznego, jak w przypadku WKO+ GoldenCheetah jest rozbudowanym narzędziem analitycznym. Automatycznie pobiera dane z najpopularniejszych platform treningowych i urządzeń sportowych, analizuje je, monitoruje proces i planowanie budowania szczytu formy. Największą zaletą platformy jest fakt, że jest darmowa. Niestety jest ona przeznaczona jedynie do analizy treningu kolarskiego oraz występuje wyłącznie w wersji na komputery stacjonarne.

Garmin Connect

Garmin Connect i będąca jej przedłużeniem aplikacja Garmin Connect Mobile to jedne z najbardziej popularnych platform do analizy i planowania treningu. Ich pozycja na rynku wynika przede wszystkim z faktu, że Garmin jest światowym liderem sprzedaży sportowych zegarków GPS i liczników kolarskich. Platformy Garmina są darmowe, a przy tym niezwykle intuicyjne w obsłudze. W porównaniu jednak do omówionych wcześniej aplikacji brakuje im bardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych, a największym minusem jest fakt kompatybilność wyłącznie z urządzeniami firmy Garmin. 

Źródło: GoUltra

Strava

Strava – najpopularniejsza platforma dla kolarzy, z której korzystają zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Obecnie używa jej coraz liczniejsze grono biegacze. Popularność aplikacji wynika przede wszystkim z faktu, że Strava była prekursorem rywalizacji na segmentach o tytuły KOM i QOM, czyli odpowiednio króla i królowej góry. 

Z czasem rywalizacja stała się tak powszechna, że producenci liczników i zegarków niemalże prześcigali się w zastosowaniu tej funkcji w swoich produktach. Strava posiada także bardzo rozwinięte narzędzie planowania tras i analizy danych treningowych. Z czasem przeobraziła się również w swego rodzaju sportowy serwis społecznościowy zrzeszający fanów aktywnego spędzenia czasu. W aplikacji można już nawet tworzyć chaty i rozmawiać z innymi jej użytkownikami tak jak w przypadku popularnych komunikatorów takich jak WhatsUp. Wadą jest konieczność płatnej subskrypcji, aby móc korzystać z zaawansowanych funkcji.

Źródło: Medium

Rzeczywistość wirtualna

Druga grupa aplikacji treningowych umożliwia trenowanie w wirtualnej rzeczywistości. Aplikacje opracowane zostały przede wszystkim po to, aby urozmaicić trening stacjonarny, który dla części sportowców kojarzył się z monotonią i obciążeniem psychicznym. 

Zwift

Najpopularniejszą aplikacją do treningu wirtualnego jest Zwift. Co prawda, w ostatnim czasie na rynku pojawiło się kilka innych platform, które starają się odebrać Zwiftowi miano lidera, jednak bezustannie Zwift pozostaje najbardziej rozwiniętym oprogramowaniem tego typu. 

Przez lata Zwift był organizatorem mistrzostw świata w e-kolarstwie pod egidą UCI. Po stracie roli organizatora platforma zapowiedziała jednak, że niezależnie od aprobaty UCI będzie tworzyć największe e-sportowe wydarzenia na świecie. Platforma znana jest z tworzenia ciekawych eventową treningowych i nieustannego wprowadzania nowych rozwiązań dla swoich użytkowników.

Źródło: BikeRadar

Wahoo SYSTM X

Największym konkurentem Zwfita jest platforma Wahoo RGT. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu Wahoo RGT cechuje się realistycznym odwzorowaniem draftingu, wchodzenia w zakręty i hamowania powodując, że jest to bardziej symulator kolarski, a nie gra komputerowa. Największą zaletą Yahoo jest jednak fakt, że wirtualne trasy są odpowiednikiem prawdziwych tras. Obejmują one znane z trasy znane z największych i najważniejszych wyścigów, wraz z dokładnym odwzorowaniem otoczenia i kibiców oraz trasy dodawane przez użytkowników za pomocą plików GPX. 

TrainerRoad

Aplikacją łączącą możliwość wirtualnego ścigania i tworzenia planów treningowych jest TrainerRoad. Aplikacja obsługuje treningi przeprowadzane na zewnątrz oraz wewnątrz, po czym sztuczna inteligencja analizuje je i tworzy adaptacyjne plany treningowe. Oprogramowanie posiada też możliwość sterowania pracą kompatybilnego trenażera, połączenia funkcji sterowania z sygnałem telewizyjnym, filmami, podcastami, muzyką czy treningami grupowymi. 

Źródło: TrainerRoad

FulGaz

Twórcy kolejnej aplikacji za cel obrali sobie uczynienie wirtualnego treningu jak najbardziej realistycznym. FulGaz daje możliwość jeżdżenia na ponad 1500 trasach w przeszło 40 krajach nagranych w rozdzielczości 4k. Oprócz tego aplikacja daje możliwość skorzystania z planów treningowych czy treningów ustrukturyzowanych, a także importowania treningów z platform takich jak TrainingPeaks czy Today’s Plan. Po zakończeniu treningu dane są automatycznie zsynchronizowane.

Wykorzystaj darmowy okres próbny 

Przedstawione programy to tylko najpopularniejsze i najciekawsze kolarskie oraz triathlonowe aplikacje treningowe. Większość z nich daje możliwość darmowego przetestowania ich możliwości w bezpłatnym okresie próbnym lub po prostu korzystania z nich bez konieczności uiszczania opłat, rezygnując z części funkcji pakietów premium. Aplikacje warto wypróbować na własną rękę i wybrać tę, którą będzie odpowiadała indywidualnym preferencjom. 

*Tekst powstał na podstawie artykułu: Emil Wydarty, Akademia Triathlonu, „Najpopularniejsze aplikacje treningowe dla triathlonistów. Co wybrać?”

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary