Trening biegowy na bieżni – zdrowa alternatywa czy obciążenie psychiczne?

utworzone przez | paź 19, 2023 | Trening

Trening biegowy na bieżni mechanicznej wzbudza w triathlonistach mieszane uczucia. Dla części będzie komfortowym sposobem na wykonanie treningu bez wychodzenia z domu, a dla innych najnudniejszą jednostką w planie. Jakie są więc wady i zalety treningu na bieżni? Czy warto się do niego przyzwyczajać, a może lepiej całkowicie wykluczyć tę jednostkę? 

ZOBACZ TEŻ: CZYM JEST DRAFTING?

Zdrowsze rozwiązanie?

Większość bieżni mechanicznych skonstruowanych jest tak, aby pas będący podłożem biegowym, lekko uginał się pod ciężarem biegacza. Takie rozwiązanie pozwala na lepszą amortyzację obciążeń, które podczas biegu na dworze, zwłaszcza na twardej nawierzchni, zostałyby przejęte głównie przez kolana oraz biodra. Trening na bieżni może okazać się więc lepszy dla twojego zdrowia. 

Wybierając trening na bieżni, musisz jednak pamiętać, że istnieje również szereg przeciwwskazań do jego wykonywania. Podczas biegu na bieżni mocno zmobilizowane są mięśnie łydek oraz ścięgno Achillesa, dlatego, jeśli na co dzień masz z nimi problem, powinieneś zwrócić uwagę na zwiększone ryzyko kontuzji. 

Źródło: Instagram Maciej Bodnar

Odpowiednie parametry

Trening na bieżni daje możliwość dopasowania każdego parametru pod indywidualne potrzeby biegacza. Jeśli masz problem z utrzymaniem jednostajnego tempa biegu, w twojej okolicy nie ma górki do wykonania podbiegów lub nie potrafisz zmotywować się do zrobienia treningu interwałowego na dworze, to trening biegowy na bieżni będzie świetnym rozwiązaniem. 

Twoim jednym zdaniem podczas treningu na bieżni będzie dobranie programu treningowego i przebieranie nogami. Cała logistyka leży w kwestii maszyny. To ona zadba o kontrolę tempa, odpowiednie nachylenie bieżni czy modyfikację treningu. 

Nauka żywienia

W triathlonie czwartą dyscypliną jest żywienie. Odpowiednie dostosowanie posiłków przyjmowanych podczas wysiłku to ważny element przygotowań przed sezonem startowym. Na treningach musisz zrozumieć swój organizm i wiedzieć, które z produktów będą bezpiecznym i efektywnym paliwem w dniu zawodów. 

Zabieranie ze sobą na trening biegowy wykonywany na zewnątrz bananów, bidonów i żeli jest mało komfortowe. Trenując na bieżni, nie tylko możesz mieć wszystkie te rzeczy pod ręką, lecz także masz szansę, by nauczyć się kontrolować sposób ich przyjmowania. Otworzenie i zjedzenie żelu energetycznego w biegu wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. 

ZOBACZ TEŻ: JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

Komfort niezależnie od pogody

W okresie jesienno-zimowym sporym problemem dla biegaczy i triathlonistów może być pogoda. Chlapa, deszcz, błoto i wiatr to niestety realia wielu jesiennych dni. Bieżnia pozwala wykonać trening w komfortowych warunkach niezależnie od pogody. 

Problemem zimniejszych dni jest również smog. Zimą jakość powietrza w Polsce spada niekiedy poniżej dopuszczalnych norm, a tym samym wykonanie treningu jest niemożliwe. W zamkniętym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu nie musisz obawiać się o swoje płuca. 

Ważnym plusem treningu na bieżni w zamkniętym pomieszczeniu jest termoregulacja. Jeżeli w zbliżającym się sezonie planujesz start w ciepłym kraju, gdzie wysoka temperatura stanowi dodatkowe utrudnienie to trening na bieżni i odpowiedni system wentylacji pozwoli na stopniowe przyzwyczajanie organizmu do ciepła.

Bezpieczna alternatywa

Trening na bieżni jest przede wszystkim bezpieczny. W okresie zimowym szczególnym wyzwaniem dla triathlonistów mogą być śliskie ulice, które sprzyjają upadkowi i prostej drodze do kontuzji. 

Bieżnia nie stawia również wyzwań w postaci nierównych chodników, dlatego możesz w pełni skupić się na wykonanym zadaniu, a twojej głowy nie będą zaprzątały myśli o potencjalnej wywrotce. 

Oprócz tego krótkie jesienno-zimowe dni oznaczają często konieczność wykonywania treningu, gdy na dworze jest już ciemno. Trenując na bieżni postawionej w jaskini czy na siłowni nie musisz martwić się o oświetlenie. 

Źródło: Maciej Bodnar Coaching

Monotonia, nuda i zmęczenie psychiczne

Głównym powodem, dla którego tak wielu biegaczy jest przeciwnikami bieżni mechanicznej jest monotonia. Treningi, podczas których potencjalna rozrywka ogranicza się do oglądania serialu lub słuchania muzyki potrafią być obciążające psychicznie. Każdy trening na bieżni wygląda tak samo. 

Dla osób, które nie chcą tylko budować formy, a przede wszystkim chcą czerpać radość z uprawiania sportu, bieżnia może okazać się dobrą alternatywą na wypadek złej pogody, ale na pewno nie stanie się ich główną jednostką treningową. 

Bieżnia w domu, a bieżnia na siłowni

Nie każdy sportowiec może pozwolić sobie na zakup bieżni. Niekiedy konieczność dojazdu na siłownię, a przede wszystkim fakt, że maszyny mogą być zajęte przez innych użytkowników, generuje potrzebę wygospodarowania dużo większej ilości czasu niż wyjście na trening biegowy na dwór. Niekiedy czas dostania się na siłownię jest również nieadekwatny do czasu wykonana treningu. 

Chociaż dopasowanie parametrów na bieżni jest niezwykle proste, to istnieją treningi, które dużo łatwiej będzie wykonać na dworze. Należą do nich rytmy, czyli przeplatanie krótkiej, intensywnej pracy z truchtem. Mało, która bieżnia jest w stanie rozpędzić się na tyle szybko, aby trening był efektywny. Zwłaszcza jeżeli są to kilkusekundowe odcinki.

O czym musisz pamiętać?

  • Pamiętaj o tym, aby ustawić 1% lub 1.5% nachylenia. Trening stanie się trudniejszy, jednak pozwoli lepiej odwzorować realia biegania na zewnątrz takie jak chociażby wiejący wiatr, generujący większy opór. 
  • Po skończonym treningu na bieżni twój błędnik prawdopodobnie na chwilę oszaleje. Pamiętaj, że może zakręcić ci się w głowie. 
  • Warto zapisywać prędkość oraz nachylenie, w jakich realizujesz zadanie. Zegarek podczas treningu na bieżni często się myli i wskazuje inne dane, niż te, które wyświetlają się na ekranie maszyny. Przeprowadzając analizę treningu, warto skorzystać z zapisanych informacji, aby przy następnej jednostce nie kierować się niepoprawnymi parametrami.
  • W trakcie biegania na bieżni mięśnie dwugłowe uda i mięśnie pośladkowe pracują nieco mniej. Pamiętaj o o uzupełnieniu planu treningowego o ćwiczenia siłowe tych partii.
  • Rozstaw wiatraki. Zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza przy intensywnych jednostkach treningowych może doprowadzić do przegrzania organizmu. Jeśli nie możesz zadbać o dodatkowe chłodzenie, lepiej będzie zrezygnować z mocnego treningu.

Trening biegowy na bieżni – czy warto?

Trening biegowy na bieżni to dobry pomysł w okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda utrudnia wykonanie jednostek na zewnątrz. Musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli taki trening jest zbyt dużym obciążeniem psychicznym, to powinieneś z niego zrezygnować. Nie warto ograniczać się do jednego typu treningu. Dobrym pomysłem będzie przeplatanie biegów na dworze z biegami na bieżni.

Jeżeli nie masz doświadczenia w treningach biegowych na bieżni, to pamiętaj, aby wprowadzać je do swojego planu stopniowo. Zacznij od spokojnych, mniej wymagających jednostek. Nie przesuwaj wszystkich treningów z dworu na bieżnię. 

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary