Najpopularniejsze cykle triathlonowe w Polsce

utworzone przez | sty 28, 2024 | Trening

Gdzie się odbywają najważniejsze cykle triathlonowe i na jakich dystansach możesz startować? Sprawdź.

ZOBACZ TEŻ: Więcej niż jeden Ironman. Czym jest ultratriathlon?

Czym w ogóle jest cykl triathlonowy? Musi zawierać więcej niż trzy imprezy oraz prowadzona jest klasyfikacja końcowa.

W ciągu ostatnich lat polskie cykle triathlonowe przechodziły spore zmiany. Niektóre znikały, a inne się pojawiały. Które z nich odbywają się blisko twojego miejsca zamieszkania? Jakie oferują dystanse? Czy są tam zawody dla dzieci? Przygotowaliśmy listę zbiorczą i najważniejsze informacje. Oto cykle triathlonowe w pigułce!

Garmin Iron Triathlon

Zdecydowanie najpopularniejsza seria triathlonowa w Polsce. Garmin Iron Triathlon korzeniami sięga 2012 roku, kiedy pierwsze z zawodów rozegrano w Malborku.

Zawody odbywały się wtedy na całkowicie nowym dystansie – 1/4 Ironman. Dzisiaj dystans ten jest jednym z flagowym wielu zawodów, ale to właśnie organizatorzy GIT byli pierwszymi, który spopularyzowali go w Polsce.

Z biegiem lat liczba wyścigów Garmin Iron Triathlon się zwiększała. Dzisiaj wynosi już ponad 10. Zawodnicy startują na trzech dystansach: 1/8 Ironman, 1/4 Ironman oraz 1/2 Ironman. Rywalizacja przyciąga jednych z najlepszych triathlonistów w Polsce. Prowadzona jest klasyfikacja generalna każdego z dystansów. Najbardziej prestiżowa klasyfikacja to Battle of Sexes na dystansie 1/4 Ironman.

Zawody odbywają się w miastach: Żyrardów, Płock, Ślesin, Stężyca, Skierniewice, Elbląg, Syców, Gołdap, Rawa Mazowiecka, Gdańsk oraz Serock.

Liczba wyścigówDraftingZawody dla dzieciKlas. generalnaDystanseLicencja PZTri
11+NieTakTak1/4, 1/8 i 1/2 IronmanTak

Samsung River Triathlon Series

Od 2021 roku fundacja „Jeszcze więcej sportu” organizuje zawody, które mają jedną wspólną cechę – we wszystkich poszczególnych wyścigach zawodnicy pływają w Warcie, czyli pływanie jest szybkie, z nurtem. Zawody to pierwsze zmagania triathlonowe na Lubelszczyźnie (Gorzów Wielkopolski), a jednocześnie również w Wielkopolsce (np. Wronki) oraz w okolicy Łodzi (Uniejów).

Twórcy tej serii zawodów popularyzują triathlon w miastach, które nie mają dostępu do jezior. Zawodnicy startują na dwóch dystansach: 1/4 Ironman oraz 1/8 Ironman.

Od 2022 roku Samsung River Triathlon Series składa się z 6 imprez: w Gorzowie Wielkopolskim, Międzychodzie, Wronkach, Kole, Koninie oraz Uniejowie.

WyścigiDraftingZawody dla dzieciKlas. generalnaDystanseLicencja PZTri
6NieNieTak1/4, 1/8 IronmanNie

Greatman Triathlon

GREATMAN Triathlon to zawody, które odbywają się w Wielkopolsce. Rywalizacja ewoluowała na przestrzeni lat. Pierwsze zawody rozgrywano w Kórniku. W 2023 roku lokalizacje były już cztery.

Harmonogram każdych zawodów dostosowany jest pod rodziny. Oznacza to, że praktycznie każde z zawodów rozpoczyna rywalizacja na dystansie 1/8 Ironman. W południe startują dzieci, a ostatni dystans to 1/4 Ironman, która zaczyna się w godzinach popołudniowych.

fot. Maratomania.pl

GREATMAN Triathlon zyskał dużą popularność między innymi dzięki temu, że stara się brać pod uwagę sugestie zawodników. Każda impreza organizowana jest również tak, aby jak najmocniej zaangażować kibiców – trasy są szybkie i podzielone na więcej pętli.

Aktualnie rywalizacja odbywa się w Kościanie, Kórniku, Kłodawie oraz Śremie. Organizatorzy zapowiedzieli też piątą lokalizację. Od 2024 roku oprócz 1/4 i 1/8 Ironman podczas niektórych wyścigów dostępna będzie również połówka i pełen dystans (pełny tylko w Kórniku).

WyścigiDraftingZawody dla dzieciKlas. generalnaDystanseLicencja PZTri
4+NieTakTakgłównie 1/4 i 1/8 Ironman (1/2 i pełny w wybranych miejscach)Nie

StoneMan Triathlon

Stoneman Triathlon to jeden z młodszych cykli triathlonowych organizowany na Kaszubach. Wszystkie zawody wyróżniają przede wszystkim dwa dystanse: mega (olimpijka) oraz sprint (0,75/20/5 km). Niekiedy organizatorzy proponują też oryginalny dystans mini dla całkowitych debiutantów. Zawodnicy płyną 200 metrów w płytkiej wodzie, jadą 8 kilometrów na rowerze i biegną 2 kilometry.

Organizatorzy mocno nakierowują swój cykl pod rodziny i debiutantów. Prowadzona jest klasyfikacja generalna. Zawody dla dzieci są darmowe.

Zawody Stoneman Triathlon odbywają się w Pucku, Władysławowie i Szemudzie.

WyścigiDraftingZawody dla dzieciKlas. generalnaDystanseLicencja PZTri
3NieTakTakMini, sprint, megaNie

Lotto Triathlon Energy

Cykl zawodów, który rozgrywany jest od 2016 roku. Organizuje go Energy Events. Zawodnicy rywalizują głównie na dystansach 1/4 i 1/8 Ironman. Prowadzona jest również klasyfikacja najlepszych zawodników.

W poprzednich latach zawody odbywały się nawet w 6 różnych miastach. Aktualnie goszczą w Lublinie, Gniewinie, Chełmży i Mrągowie.

WyścigiDraftingZawody dla dzieciKlas. generalnaDystanseLicencja PZTri
4NieTakTak1/4 i 1/8 IronmanNie

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary