Kupno stroju triathlonowego może okazać się niełatwym wyzwaniem. W ofercie znajduje się szeroka gama produktów, o różnej specyfice, typie, budowie i kroju. Wybierając strój triathlonowy, warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.
ZOBACZ TEŻ: Poznaj najważniejsze skróty pływackie
Z czego wynikają różnice?
Na zawodach triathlonowych zaobserwować można mnogość strojów triathlonowych. Podczas gdy niektórzy sportowcy startują w strojach z rękawkami, inni wybierają ich brak. Kolejnym podziałem strojów jest podział na stroje jedno i dwuczęściowe. Z czego wynikają różnice? W większości wypadków, zwłaszcza wśród profesjonalistów, decyzja podyktowana jest przepisami danej organizacji.
Przykładowo zawody na dystansie sprinterskim i olimpijskim organizowane przez World Triathlon odgórnie narzucają konieczność startu w określonym typie i kroju strojów. Dla osób ścigających się w triathlonie amatorskim zazwyczaj nie ma konkretnych regulacji dotyczących stroju startowego, dlatego panuje większą dowolność w kwestii wyboru.
Dobór rodzaju stroju ma jednak spore znaczenie, zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Najistotniejszym aspektem jest jego funkcjonalność i wygoda.
Jednoczęściowy czy dwu? Z rękawami czy bez?
Większa część triathlonistów decyduje się na wybór strojów jednoczęściowych, ponieważ są one najwygodniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. To właśnie najczęściej ten typ stroju można zaobserwować z na zawodach triathlonowych. Lepiej przylegają do ciała i zapewniają większą swobodę ruchu w każdej z trzech dyscyplin. Większość z nich posiada długi zamek błyskawiczny, który pozwala na całkowite rozpięcie górnej części stroju, tak aby spełniała ona rolę koszulki, nie utrudniając m.in. załatwienia potrzeb fizjologicznych czy założenia stroju w dobiegu do strefy zmian.
Często triathloniści decydują się jednak na wybór stroju dwuczęściowego, czyli spodenek oraz koszulki. Podyktowane jest to przede wszystkim praktycznymi względami. Strój dwuczęściowy pozwala na większą dowolność zwłaszcza na treningach, ponieważ daje możliwość założenia jego jednej, dowolnej części z innymi elementami sportowej garderoby.
W przypadku wyboru między strojem z rękawem, a bez warto pamiętać, że ten drugi bez większych problemów można założyć pod piankę, nie obawiając się o ograniczoną swobodę ruchu barków. W mocno dopasowanych strojach, zwłaszcza aerodynamicznych, z rękawem u części zawodników może pojawić się poczucie dyskomfortu i ograniczenia ruchomości barków. Warto wtedy opuścić strój do linii pasa i założyć go dopiero po wybiegnięciu z wody. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie zajmie kilka lub kilkanaście dodatkowych sekund, które zwłaszcza przy krótkich dystansach mogą okazać się niezwykle cenne.
Jak podkreśla Kacper Adam, projektant i producent strojów triathlonowych: kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie: „co dla mnie jest bardziej użyteczne”.
Ochrona przed słońcem. Czy strój musi być biały?
Szczególnie istotny jest dystans, w którym startuje zawodnik. Zwykle stroje bez rękawów przypisywane są krótkim dystansom, a stroje z rękawami długim. W Polsce sezon startowy przypada na lato, kiedy trzeba ścigać się w upale, eksponując ciało na promienie słoneczne.
W trakcie wyścigów na długim dystansie ekspozycja jest oczywiście zdecydowanie dłuższa, dlatego niezasłonięte barki są bardziej narażone na promieniowanie i spalenie skóry. Jak podkreśla Kacper Adam: „każda zakryta powierzchnia skóry, powoduje, że ciało się tak mocno nie nagrzewa i jest odrobinę zabezpieczone”.
W kontekście upałów warto przemyśleć również kolor stroju. Dobrym pomysłem będzie wybór jasnego koloru, ponieważ mniej się nagrzewa. Nie oznacza to jednak, że czarny strój nie nada się wcale. Czerń faktycznie pochłania światło, co powoduje nagromadzenie ciepła i temperatury ciała. Decydujący jest jednak zastosowany materiał. Masa materiału i jego techniczne charakterystyki odgrywają znacznie większą rolę niż sam kolor. Część strojów triathlonowych wykonanych jest w połączeniu z grafenową przędzą do równomiernego rozprowadzania ciepła i termoregulacji. W takim wypadku nawet czarny strój może okazać się komfortowy.
Strój aerodynamiczny. Kto powinien go wybrać?
Większość zawodników PRO wybiera stroje aerodynamiczne. Stworzone są z myślą o zysku aerodynamicznym. Wykonane są ze specjalnego materiału z aerodynamicznymi rowkami. Sama konstrukcja jest stworzona tak, żeby przylegał on maksymalnie do ciała. Dobry strój pozwala najlepszym zawodnikom na urwanie z wyniku nawet kilku sekund.
– Cechą aerodynamicznej tkaniny jest jej struktura, która sprawia, że w ruchu, powietrze stawia o nią minimalny opór. Innymi słowy, tkanina aerodynamiczna zwiększa prędkość. Jej główną cechą jest zatem jej struktura. Bardzo często jest to tkanina o strukturze z (pionowymi) liniami, które pozwalają powietrzu szybko przemieszczać się po jej powierzchni – tłumaczyła w rozmowie z Akademią Triathlonu Celine Milan, designerka odpowiedzialna za projekty ubrań sportowych.
Kupno takiego stroju nie będzie jednak dobrym pomysłami dla każdego. Dla niedoświadczonych triathlonistów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór swobodniejszego, mniej ograniczającego ruchy stroju. Oczywiście jak mówi Kacper Adam: „cały czas mówimy o stroju przylegającym, bardzo podkreślającym budowę ciała, ale jednak wykonanym z delikatniejszych, swobodniejszych materiałów”.
Podstawa decyzji: jakość i rozmiar
Jednym z najważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze stroju triathlonowego jest jego jakość. Trisuit musi być dobrze wykonany, nie może obcierać. Twarde, wystające szwy mogą okazać się bardzo problematyczne nawet na krótkim dystansie. Jakość wykończenia ma szczególne znaczenie, kiedy ciało się poci. Skóra jest wówczas jeszcze bardziej poddana na obtarcia.
– Jeśli jest dobra jakoś materiałów, obszycia, szwów i nici, które tworzą te szwy to wtedy mówimy dopiero o wygodnym stroju – mówi Kacper Adam.
Równie istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru stroju triathlonowego. Musi być on dobrze dopasowany, ale jednocześnie nie może być zbyt obcisły, ani zbyt luźny. Podstawą jest poczucie komfortu. Najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie kilku modeli i rozmiarów strojów, aby zadecydować, który z nich jest najwygodniejszy.
ZOBACZ TEŻ: NAJPOPULARNIEJSZE CYKLE TRIATHLONOWE W POLSCE
Zwróć uwagę na wkładkę
Kolejnym istotnym elementem stroju jest wkładka. To siedząc na niej, zawodnik spędza najwięcej czasu podczas zawodów, a wygoda podczas biegu przełoży się na ostateczny wynik.
Zazwyczaj wkładki triathlonowe są węższe i cieńsze niż te kolarskie. Najważniejsza jest oczywiście jakość materiałów. W przypadku wkładki warto zwrócić uwagę na jej grubość, to jak bardzo jest elastyczna, jak dobrze oddycha i szybko wysycha. Większość wkładek to wkładki żelowe lub wykonane ze specjalnych pianek. Ich grubość to zazwyczaj od 2 do 5 mm, jednak ta może różnić się w zależności od modeli strojów.
Specyficzna struktura wkładki w stroju triathlonowym powinna zapobiegać też otarciom i podrażnieniom. Jednym z zastosowań wykorzystanym w strojach triathlonowych, który będzie dodatkowym atutem jest brak poziomego przeszycia w kroczu.
Znaczące szczegóły
Wybierając strój triathlonowy, warto sprawdzić liczbę i pojemność kieszeni. Muszą być wystarczająco pakowne, aby zmieścić w nich m.in. żele czy bidon, jednocześnie gwarantując, że podczas ruchu nic z nich nie wypadnie.
Warto również pamiętać, że przy wielogodzinnym wysiłku nawet najmniejsze szczegóły odgrywają ważną rolę. Ukryty zamek błyskawiczny z osłoną zapobiegającą otarciom, elastyczny okrągły kołnierz, płaskie szwy oraz silikonowa opaska, czyli tzw. powerband na zakończeniu nogawek i rękawów zapewnią optymalne wsparcie w triathlonowej rywalizacji.
Strój triathlonowy – jaki wybrać?
W wypadku większości triatlonistów najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie jednoczęściowy strój z rękawkami. Można wykorzystać go zarówno na długim jak i krótkim dystansie oraz podczas treningów. Najważniejsze jest, aby był dobrze dopasowany i komfortowy.
Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na indywidualne potrzeby, jakość materiałów oraz rozmiar. Warto również pamiętać, że rozróżnienie na damskie i męski stroje jest nie bez znaczenia. Modele przeznaczone dla kobiet i mężczyzn będą różnic się krojami oraz budową.