Jak wybrać zegarek sportowy?

utworzone przez | mar 23, 2024 | Sprzęt

„Jaki zegarek sportowy powinienem wybrać?”. To jedno z często zadawanych pytań na forach internetowych i stronach typu Reddit. Nie ma na nie uniwersalnej odpowiedzi. Wybierając zegarek, powinieneś zadać sobie kilka ważnych pytań. Na co warto zwrócić uwagę?

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze cykle triathlonowe w Polsce

Szukając zegarka sportowego, często trafiamy na ogólne zestawienia najlepszych zegarków np. w danym przedziale cenowym lub w danym roku. Tymczasem wybierając taki sprzęt warto wziąć pod uwagę szereg elementów – budżet, zastosowanie, możliwości i inne elementy. Na co więc powinieneś zwracać uwagę, wybierając zegarek sportowy?

Do jakich sportów chcesz stosować zegarek?

Zanim jeszcze kupisz zegarek, musisz zorientować się, jakie aktywności obsługuje ten sprzęt. Większość zegarków (nawet te tańsze) pozwalają na śledzenie wielu aktywności. Od biegu, pływania i roweru, nawet do aktywności mocno niestandardowych jak np. alpinizm lub inne.

Zegarki posiadają wbudowane profile sportowe. Nowsze mają ich więcej. Nie każdy zegarek oferuje profil triathlonowy. Czasem pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami musisz przełączać się ręcznie. Dużo nowszych modeli posiada jednak możliwość mierzenia triathlonu jako aktywności. Producenci zegarków aktualizują też oprogramowanie o taką możliwość.

Jak dobrej baterii potrzebujesz?

Zastanawiając się nad zakupem zegarka sportowego, powinieneś też zwrócić uwagę na jego baterię. Producenci zwykle podają czas na jednym ładowaniu, chwaląc się, że zegarek potrafi działać np. kilkanaście dni w trybie smartwatcha. To trochę mylące.

Realnie, aktywna osoba korzystała będzie z zegarka w bardziej „energożerny” sposób. Jeśli chcesz wykorzystać go przy śledzeniu dłuższych aktywności, powinieneś szukać bardziej wytrzymałej baterii.

Jedną z rzeczy, która wpływa na czas działania baterii, jest korzystanie z GPS. Opcją jest wyszukanie zegarka, który w trybie GPS działa kilkanaście lub więcej godzin. Wielopasmowy GPS daje bardzo dużą dokładność śledzenia wynoszącą nawet około 2-3 metrów. Jest to świetne, jeśli zamierzasz biegać np. w terenie górskim lub mocno zabudowanym i potrzebujesz dokładnych danych, odbieranych w małych odstępach czasowych.

Przy zakupie powinieneś więc uwzględnić dystanse i aktywności, na jakich chcesz go stosować. Dystans Ironman, długie górskie wędrówki lub zawody gravelowe na rowerze mogą wymagać bardziej wytrzymałej baterii.

fot. Suunto.com

Jakich funkcji treningowych potrzebujesz?

Segment zegarków sportowych rozwija się bardzo szybko. Rośnie też liczba opcji treningowych. Podstawowe zegarki mają monitorowanie aktywności, snu, mierzą tętno z nadgarstka i oferują też szereg innych funkcji, jak przykładowo informacje dotyczące obciążenia treningowego, regeneracji, pułapu tlenowego, mocy biegowej, status zmienności tętna i inne itd. Mierzą stres, częstotliwość oddechu i inne.

Nowoczesne zegarki wyposażane są w coraz nowsze funkcje. Przykładowo Garmin wprowadził asystenta snu, który podpowiada, ile powinieneś spać. Jest też asystent jet lagu, który podpowiada, jak funkcjonować podczas podróży. Zegarki potrafią już też przeprowadzić pomiar EKG lub zmierzyć temperaturę skóry. Niektórzy producenci proponują też rozwiązania wspomagane przez sztuczną inteligencję.

Jeśli jesteś zainteresowany większą liczbą statystyk, śledzisz je i analizujesz (np. z trenerem), to powinieneś szukać zegarka, który oferuje więcej funkcji – również dzięki dostępnej do niego aplikacji. Tutaj dobrym pomysłem jest sprawdzenie stron producentów, którzy dokładnie wyjaśniają wszystkie funkcje i to, w jaki sposób działają.

Czy potrzebujesz dodatkowych funkcji zegarka?

Zegarki sportowe posiadają dzisiaj wiele funkcji smartwatcha. Możesz na nich (dzięki połączeniu z telefonem) wyświetlać powiadomienia, SMS, a czasem odbierać połączenia. Niektóre z zegarków oferuję obsługę płatności (np. Garmin Pay). Tworzone są też specjalne wersje „muzyczne”. Dzięki takiemu zegarkowi możesz wrzucić do pamięci ulubione utwory lub podcasty i słuchać podczas treningu.

Tutaj również warto dokładnie czytać recenzje zegarków i opisy producentów. Pamiętaj też, że zegarki z większą liczbą funkcji smartwatcha będą nieco droższe.

Jakim budżetem dysponujesz?

Nawet jeśli dysponujesz dużym budżetem na zegarek, niekoniecznie powinieneś decydować się na poszukiwanie tych droższych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem (np. triathlonem), powinieneś poszukać raczej budżetowego zegarka w cenie do kilkuset złotych.

Przed zakupem powinieneś sobie zadać pytanie, jakich funkcji najbardziej potrzebujesz i na tej podstawie szukać. Jeśli masz nieco większe wymagania, a zegarek ma posiadać sporo funkcji i doskonale wyglądać, musisz przygotować się na już nieco większy wydatek. Najdroższe zegarki, które zbudowane są z doskonałych materiałów i posiadają np. ładowanie słoneczne, świetny GPS i najlepsze baterie, to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj też, że zegarki sportowe to sprzęt, który często pojawia się w różnych promocjach. Najwięksi producenci wypuszczają nowe modele, a więc starsze można kupić w niższych cenach. Warto obserwować strony agregujące takie promocje. Czasem (np. w okresie wyprzedaży, świąt, Black Friday, przy wprowadzaniu nowych modeli) znajdziesz takie zegarki znacznie taniej.

Dobrze się zastanów, zanim wybierzesz zegarek sportowy

Przed wyborem zegarka sportowego warto przeanalizować, czego od niego oczekujesz. Wygląd i solidne wykonanie zegarka oraz odpowiedni wyświetlacz (dzisiaj większość ma AMOLED) to dwa elementy, które nie są najważniejsze. W zastosowaniach sportowych chcesz zwracać uwagę na wspierane sporty, liczbę funkcji treningowych, współpracę z zewnętrznymi urządzeniami i oprogramowanie (ekosystem) zegarka.

Przed zakupem zobacz, jak często producent aktualizuje oprogramowanie. Sprawdź też, jak dokładny jest GPS, ile wytrzymuje bateria i jakie czujniki zastosowano w zegarku. Jeśli chcesz, aby służył przez kilka lat, to warto sprawdzić opinie, zapytać na forach lub grupach i przeczytać recenzję. Wtedy wybierzesz najlepiej pasujący ci produkt.

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary