Najlepsze buty biegowe do triathlonu

utworzone przez | lis 14, 2023 | Poradniki, Sprzęt

Mistrzostwa świata Ironman to od lat dobra okazja, żeby podpatrzeć nowe rozwiązania technologiczne i zaobserwować zmiany w trendach, w tym biegowych. Dzięki temu mamy wskazówkę za jakimi modelami się rozejrzeć i jakie z dużym prawdopodobieństwem sprawdzą się w triathlonie. Jako próbkę do wyciągnięcia wniosków wziąłem na tapet dane TOP30 mężczyzn z wyścigu PRO w latach 2022 i 2023. 

ZOBACZ TEŻ: Trening biegowy na bieżni – zdrowa alternatywa czy obciążenie psychiczne?

Kona 2022. Dominacja Nike, a w tle zaciętą rywalizacją Hoki, Asicsa i Ona

W 2022 buty Nike miał prawie co trzeci zawodnik z TOP30 mistrzostw świata. Jeśli się bardziej zagłębić, to właściwie nie znajdziemy w zestawieniu wyraźnej dominacji jednego modelu, a niemalże równy podział między zwolenników Vaporflya (5 osób) a Alphaflya (4 osoby). Mam na tym etapie pewne swoje przemyślenie, ale o tym później 😉 

Ok, Nike jest liderem, ale walka o podium innych marek była zacięta. Rozgrywała się między Hoką, Asicsem i Onem (udział w TOP30 odpowiednio 20%, 20% i 17%). W przypadku Hoki i On wybór modelu był jednoznaczny, czyli Rocket X2 (Hoka) oraz Cloudboom Echo 3 (On). W Asicsie, podobnie jak w Nike’u nie ma wyraźnego zwycięzcy i dokładnie połowa zawodników biegła w modelu Metaspeed Sky, a druga połowa w Metaspeed Sky+. Dla mniej wtajemniczonych ten plus przy nazwie to nic innego jak nowa wersja startówki Metaspeed, w której zmieniono nieco geometrię i dodano trochę pianki. Tak z 4% więcej 😉 

Na samym końcu mamy Adidasa, Pumę, New Balance czy Saucony. Każda z tych firm miała jednego zawodnika w swoich butach i nie będę się dłużej zatrzymywał, bo ich wybór to zapewne w dużej mierze zobowiązanie sponsorskie.

tabelka z zawodnikami TOP30 z mistrzostw świata IRONMAN 2022
Powyżej tabelka z zawodnikami TOP30 z mistrzostw świata IRONMAN 2022

Jak dokładnie wyglądał udział poszczególnych marek na MŚ w 2022 roku?

 1. Nike – 30%
 2. Hoka – 20%
 3. Asics – 20%
 4. On – 17%
 5. Adidas – 3%
 6. Saucony – 3%
 7. Puma – 3%
 8. New Balance – 3%

Nicea 2023. Dylemat między Hoka Rocket X2 a Nike Alphafly 2

W 2023 w porównaniu do 2022 zmieniło się dużo, a nawet bardzo dużo. Co prawda Nike pozostał liderem, ale pierwsze miejsce dzieli już z Hoką. Kolejna ważna rzecz, to dwie najchętniej wybierane marki butów nie mają już łącznie 50% zawodników TOP30 jak to miało miejsce w 2022 roku, ale już 73%. To sprawia, że ciężko o odcienie szarości. 7 na 10 Prosów na dystansie długim wybiera Nike lub Hokę. Pozostałe firmy mają w udziale 3-6%. Największymi przegranymi są tutaj Asics i On, które notują spadek rok do roku odpowiednio -17% i – 10%. Natomiast Hokę wybrało o 17% więcej zawodników. To co jest ciekawe, to w tym roku u Nike’a model Alphafly był 4x chętniej wybierany niż Vaporfly.

Powyżej tabelka z zawodnikami TOP30 z mistrzostw świata IRONMAN 2023 + czasy biegu

Jak dokładnie wyglądał rozkład w 2023 roku?

 1. Nike – 36,5%
 2. Hoka – 36,5%
 3. Adidas – 6,5%
 4. On – 6,5%
 5. Saucony – 6,5%
 6. Puma – 3%
 7. Asics 3%

Najszybsi wybrali Hoka Rocket X2

W 2023 roku dodatkowo wyodrębniłem 10 najszybszych czasów biegania. Połowa z tych zawodników biegła w Hoce Rocket X2, Nike wybrały 2 osoby i po jednej mieliśmy w Onie, Adidasie i Pumie. 

Jakie buty biegowe wybrać do triathlonu?

Kierunek, w którym zmierzają wybory zawodników zupełnie mnie nie dziwi i jak najbardziej się z nim zgadzam. Obserwując z boku, jak rozwija się rynek startówek nowej generacji z karbonową płytką mogę stwierdzić, że pierwsze 3 lata to była bezapelacyjna dominacja Nike’a, pioniera w tym zakresie, który długo jako jedyny miał sensowne startówki.

Potem mieliśmy 2 lata wysypu przeróżnych startówek. Firmy biegowe nadrobiły technologię i wypuszczały swoje wersje szybkich butów z karbonową płytką. Był to czas na testowanie, sprawdzanie. Każdy twierdził, że ich buty są najlepsze, stąd moim zdaniem takie zróżnicowanie sprzed roku.

Natomiast po tej fazie zostają firmy ze sprawdzonymi produktami, co widać w roku bieżącym. Sam miałem okazję przetestować kilka butów z tego zestawienia. Moje odczucia są w dużej mierze zbieżne z obserwowanymi zmianami. Przykładowo Asics Metaspeed jest świetnym butem na olimpijkę, ewentualnie połówkę, ale na Ironmana to wybór trochę na siłę. W przypadku Nike uważam, że Vaporfly lepiej sprawdzi się u PROsów na połówce, a na całym Alphafly – co też widać po tegorocznych wyborach. Z Onem zauważyłem, że ten but naprawdę musi przypasować. U mnie po 30km przygoda z nimi się skończyła.

I zostaje Hoka, którą intensywniej testuję od 3 miesięcy. Mam wrażenie, że przy projektowaniu buta startowego Hoka miała inny cel niż Nike. Nike skupił się przede wszystkim na elicie biegowej, której wyniki są oderwane od realiów maratonu podczas Ironmana. Natomiast Hoka bierze na celownik biegaczy drugoligowych, dzięki czemu ten but tak dobrze odnajduje się w triathlonie. Argumentem może być łódeczkowate wyprofilowanie płytki karbonowej, która ułatwia przetoczenie stopy, co jest szczególnie istotne dla osób lądujących na pięcie. 

Z ciekawostek mogę zaznaczyć, że zarówno Sam Laidlow, jak i Robert Wilkowiecki przesiedli się z Nike Vaporfly Next2 na Hokę Rocket X2 😉

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary