Jak wybrać kask do triathlonu? 

utworzone przez | paź 10, 2023 | Początkujący, Poradniki, Sprzęt

Jak wybrać kask do triathlonu? Istnieje kilka prostych wskazówek, o których powinieneś pamiętać, dokonując wyboru.

ZOBACZ TEŻ: LEGENDARNE ZAWODY, WYMAGAJĄCY DYSTANS. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O IRONMAN

Kask czasowy czy szosowy?

Określ jaki rodzaj kasku potrzebujesz. W zależności od uprawianej dyscypliny kask będzie się różnił budową oraz właściwościami. W wypadku triathlonistów podstawowym wyborem będzie wybór między kaskiem szosowym a kaskiem czasowym. 

Ten pierwszy jest uniwersalnym rozwiązaniem. Kask szosowy sprawdzi się zarówno podczas treningów, jak i wyścigów. Jego budowa uwzględnia aerodynamikę, jednak zapewnia również wentylację idącą w parze z małą wagą. 

W kasku czasowym najważniejsza jest minimalizacją oporu aerodynamicznego. Kask czasowy ma mniej otworów wentylacyjnych i co istotne projektowane są tak, żeby nie tworzyć dodatkowych oporów powietrza. Kask czasowy musi balansować między zmniejszaniem oporu aerodynamicznego a komfortem przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego poziomu odprowadzania ciepła z wnętrza kasku. 

Który kask wybrać? Dla amatorów lepszym wyborem będzie kask szosowy, który pozwoli na większy komfort użytkowania. Dla zawodników PRO, dla których cenna jest każda sekunda, kask czasowy dzięki właściwościom aerodynamicznym przełoży się na wymierne profity. 

Źródło: Maciej Bodnar Tri

Jak dobrać rozmiar kasku?

Wybierając kask, zwłaszcza czasowy, którego ceny są często wyższe od szosowych, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowego sklepu kolarskiego lub triathlonowego. Otrzymasz tam profesjonalną pomóc i dopasujesz najlepszy możliwy model. 

Jeśli wybierasz kask na własną rękę, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejszy jest odpowiedni rozmiar. Powinieneś więc znać obwód swojej głowy. Do pomiarów wystarczy miarka krawiecka lub po prostu sznurek, który później zmierzysz linijką. 

Rozmiar głowy należy określić poprzez pomiar jej obwodu w najszerszym miejscu (najczęściej na linii prowadzącej nad skronią i uchem). Miara musi przylegać do skóry, ale nie może być zbyt ciasna. Aby mieć pewność, że poprawnie wykonałeś pomiary, powtórz je kilka razy. 

Kiedy znasz obwód głowy, porównaj go z zaleceniami przedstawionymi w tabeli producentów kasków. Zazwyczaj rozmiary podane są w centymetrach lub oznaczone jako XS/S/M/L/XL. Jeżeli jesteś pomiędzy dwoma rozmiarami, wybierz większy kask i dopasuj go systemem regulacji. 

Odpowiednie dopasowanie 

Istotne jest, żeby przymierzyć kilka modeli. Każdy kask ma inną budowę i inaczej leży na głowie. Wybierając kask w sklepie, spróbuj różnych opcji. Jeśli kupujesz kask przez internet zamów kilka modeli, a później skorzystaj z opcji zwrotu. 

Przy doborze kasku pamiętaj, aby wyregulować pokrętło ściągające z tyłu kasku oraz, aby wyregulować paski i zapiąć je pod brodą. Paski muszą schodzić się pod brodą, a klamra ma być ciasno zapięta. Ma przylegać do szyi, ale nie może powodować dyskomfortu. Kask na głowie nie może być zbyt luźny, ale powinien być w minimalnym stopniu ruchomy. 

Przy przymiarkach pamiętaj, żeby uwzględnić okularki rowerowe i upewnić się, że kask i okulary do siebie pasują.

Źródło: Maciej Bodnar Tri

 

Europejskie normy i system MIPS

Kluczowa w wyborze kasku jest jakość wykonania, którą producent jest w stanie potwierdzić odpowiednimi certyfikatami. Najważniejszym z nich jest europejska norma CE EN 1078.  Określa ona wymagania i metody badań kasków produkowanych dla użytkowników rowerów. 

Warto również sprawdzić, czy kask posiada technologię  MIPS (Multi-Directional Impact Protection System). Głównym zdaniem technologii MIPS jest ochrona kasku przy uderzeniu pod kątem. Specjalne wkładki umieszczone między skorupą a miękką wyściółką wewnątrz kasku, przesuną się, jeżeli w coś uderzysz, przez co rozproszona zostanie siła uderzenia. 

Kask dla triathlonisty musi być lekki i wygody. Nie może obciążać szyi, zwłaszcza jeśli masz w nim spędzić kilka godzin na wyścigu. Kask nie powinien też sprawiać problemu z zakładaniem i wkładaniem, aby nie tracić czasu w strefie zmian. 

Jak wybrać kask do triathlonu? Podstawowa zasada

Chociaż wygląd kasku nie jest najważniejszy, to powinieneś się w nim czuć pewnie i komfortowo. Odpowiednio chroniący kask, w którym czujesz, że dobrze wyglądasz to najlepsze połączenie.

Rynek gwarantuje ogromną różnorodność kasków, modeli i kolorów. Najczęściej wybierany przez triathlonistów kolor to biały, ponieważ zdecydowana część sezonu triathlonowego przypada na lato. 

W wyborze kasku najważniejsze jest dobranie odpowiedniego typu kasku, rozmiaru oraz modelu wykonanego z dobrej jakości materiałów. Pamiętaj również, że każdy kask, który został zniszczony podczas wypadku, nie może być użyty kolejny raz. Naruszone zostały jego struktury oraz konstrukcja, a kask należy wymienić na nowy. 

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary