Co musisz zabrać na zawody? Checklista triathlon

utworzone przez | sty 12, 2024 | Poradniki

Obawiasz się, że w przedstartowym stresie zapomnisz zabrać na zawody czegoś ważnego? Pomocna będzie checklista, dzięki, której upewnisz się, że spakowałeś najpotrzebniejsze rzeczy. Co powinno się na niej znaleźć?

ZOBACZ TEŻ: APLIKACJE TRENINGOWE DO TRIATHLONU. JAKIE WYBRAĆ?

Jednym z najważniejszych etapów w przygotowaniach do zawodów jest upewnienie się, że zabrałeś cały niezbędny sprzęt i akcesoria. Sporym ułatwieniem będzie sprawdzenie listy kontrolnej, czyli tzw. checklisty. Zakreślenie na kartce nazwy sprzętu, który już spakowałeś, minimalizuje ryzyko, że o czymś zapomnisz. Dobra checklista sprawi, że będziesz mógł w pełni skupić się na zawodach.  

O czym musisz pamiętać?

Przygotowania do zawodów warto rozpocząć zgodnie z kolejnością dyscyplin w triathlonie. Sprawdź, czy spakowałeś strój startowy, na który później nałożysz piankę. Upewnij się, że do torby wrzuciłeś okularki. Nie musisz martwić się o czepek pływacki. Większość organizatorów zapewnia swoje czepki. Znajdziesz go w pakiecie startowym i będziesz musiał w nim wystartować. Na wszelki wypadek warto jednak sprawdzić regulamin zawodów i zawartość pakietów. 

Kolejny etap — etap rowerowy. Jak sama nazwa wskazuje, potrzebny będzie ci oczywiście rower. Pamiętaj o kasku, okularach, pasie na numer startowy oraz butach kolarskich. Warto zaopatrzyć się również w gumki recepturki. Pozwolą one na przymocowanie butów do pedałów. Kiedy zaczniesz kręcić, gumki pękną. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić sporo czasu na wkładaniu butów. Unikniesz też niewygodnego wybiegu ze strefy zmian. Mówi się, że czwartą dyscypliną w triathlonie jest odżywanie – konicznie upewnij się, że masz przy sobie bidony oraz żele. Warto zabrać również dodatkową dętkę. W dniu zawodów nie powinien zaskoczyć cię żaden scenariusz. 

Ostatni etap wymaga najmniej logistyki. Wystarczy wskoczyć w buty biegowe, w słoneczny dzień nacisnąć na głowę czapkę lub daszek i rozpocząć bieg. Część triathlonistów w strefie zmian pomija zakładanie skarpet, aby dodatkowo urwać cenne sekundy. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo biegnąc bez nich – zaznacz je na checkliście. 

Z wymogów formalnych — koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty. Organizatorzy lub osoby wydające pakiet mogą wymagać potwierdzenia tożsamości. 

Co jeszcze zabrać?

Oprócz najbardziej podstawowego sprzętu warto spakować kilka dodatkowych rzeczy: 

  • Buty biegowe do rozgrzewki i dres – pozwolą na komfortową rozgrzewkę przed startem
  • Zegarek i pasek HR – abyś mógł trzymać się odpowiednich zakresów i kontrolować podstawowe parametry takie jak tętno, czy tempo.
  • Pompka rowerowa + fajka dysku – przed startem warto sprawdzić, czy z opon wstawionego dzień wcześniej do strefy zmian roweru nie zeszło powietrze. Dzięki pompce i fajce dysku uzupełnisz brakujące bary.
  • Szmatka do roweru + smar, klucze imbusowe, taśma izolacyjna, nożyczki, czyli zestaw naprawczy pierwszej pomocy.
  • Licencja PZTri – jeśli wymaga tego regulamin zawodów.
  • Krem z filtrem – przydatny zwłaszcza podczas startu latem na długim dystansie. Pozwoli uniknąć oparzeń skóry.

Gotowa checklista triathlon

Szkoła Triathlonu wspólnie z Akademią Triathlonu przygotowały gotową checklistę, która pozwoli na sprawdzenie wszystkich niezbędnych rzeczy, które powinieneś zabrać ze sobą.  Możesz ją wydrukować i po kolei odznaczać rzeczy, które już spakowałeś.  

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary