Czemu czasem stosowana jest pisownia IRONMAN a niekiedy Ironman? Kiedy pierwszy raz odbyły się zawody na tym dystansie? Jakie czasy osiągają najlepsi zawodnicy. Odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tym dystansem.
ZOBACZ TEŻ: Czym jest drafting?
Nie ma w świecie triathlonu bardziej elektryzującej nazwy niż Ironman. Pokonanie tego dystansu jest marzeniem wielu zawodników. Mogą to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy jest start w zawodach marki IRONMAN. Drugim start w zawodach na dystansie Ironman. Zastanawiasz się, jaka jest różnica? Przeczytaj ten tekst, aby poznać najważniejsze informacje!
IRONMAN, czyli najbardziej znane zawody triathlonowe na świecie
Jeśli widzisz gdzieś pisownię IRONMAN to niewątpliwie chodzi o grupę zawodów organizowanych od lat przez World Triathlon Corporation (WTC). Tylko ta firma ma prawo do używania tej nazwy.
Wyścigi organizowane są na kilku dystansach. Najpopularniejszym jest oczywiście pełny dystans (zwany też full, 180.6). Jest to 3,8 km pływania, 180 km roweru oraz 42 kilometry biegu. Drugim popularnym dystansem organizowanym przez WTC jest IRONMAN 70.3 (takie odbywają się w Polsce). Tutaj zawodnicy zaczynają od 1,9 km pływania, 90 km roweru, a kończą biegiem półmaratońskim, czyli 21,1 km.
Trzecim typem zawodów są IRONMAN 5150 (nieco mniej popularniejsze niż dwa powyższe dystanse). Nazwa pochodzi o sumy odległości, które pokonują zawodnicy podczas tych zawodów: 1,5 km + 40 km + 10 km. Łącznie to właśnie 51,5 km.
IRONMAN organizuje swoje wyścigi na całym świecie: w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji, Oceanii oraz Afryce. W niektórych startują nawet tysiące osób, a mapa wyścigów zawiera aktualnie około 200 lokalizacji i ciągle się powiększa. Listę wyścigów znajdziesz w tym miejscu.
Jednym z elementów, które charakteryzują IRONMAN, są słowa, które każdy zawodnik słyszy po przekroczeniu mety. „You are an Ironman”, czyli w tłumaczeniu „Zostałeś człowiekiem z żelaza”.
WTC organizuje swoje mistrzostwa świata, które są niezwykle prestiżową imprezą. Od 1978 roku zawody odbywają się niezmiennie na Hawajach. Do 2023 wspólnie w Konie startowały kobiety oraz mężczyźni. IRONMAN zdecydował się jednak podzielić teraz mistrzowskie zmagania. Zawodnicy i zawodniczki będą startowali na zmianę na Hawajach oraz w Nicei (Francja).
W mistrzostwach świata rywalizują zawodnicy PRO oraz age-grouperzy. Zakwalifikować do zawodów można się poprzez wyścigi IRONMAN na całym świecie uzyskując najwyższe pozycje. Każdy wyścig oferuje określoną liczbę slotów na mistrzostwa.
Dystanse Ironman
Ironman to potoczna nazwa pełnego dystansu, czyli 3,8 km pływania, 180 km roweru oraz 42,2 km biegu. Zawody na tym dystansie są jednymi z najpopularniejszych na świecie. Organizowane są lokalnie przez mniejszych organizatorów, ale też przez większe firmy działające globalnie. Przykładem jest Challenge Family, której flagowym wyścigiem jest legendarne Challenge Roth.
W Polsce zawody na pełnym dystansie organizowane są od 2008 roku. Obecnie jednym z bardziej znanych wyścigów Ironman jest Castle Triathlon Malbork.
O ile na całym świecie bardzo popularny jest dystans 1/2 Ironman (zwany też połówką lub 70.3), to w Polsce dominują jeszcze krótsze wyścigi:
- 1/4 IM – 950 metrów pływania, 45 km roweru oraz 10,5 km biegu
- 1/8 IM – 475 metrów pływania, 22,5 km roweru oraz 5,2 km biegu
Ile czasu zajmie Ci ukończenie pełnego dystansu?
Czas ukończenia wyścigu na pełnym dystansie zależny jest o wielu czynników, takich jak: płeć zawodnika, wiek, profil trasy, warunki atmosferyczne i inne.
W regulaminie każdych zawodów triathlonowych określony jest maksymalny czas ukończenia poszczególnych części wyścigu oraz/lub całego dystansu. Cut-off time (bo tak brzmi angielska nazwa) dystansu Ironman wynosi zwykle 16 lub 17 godzin.
Według szacunków strony Mytriworld średni czas ukończenia dystansu Ironman wynosi 13 godzin i 35 minut dla kobiet oraz 12 godzin 38 minut dla mężczyzn. Przykładowo w grupie mężczyzn w wieku 18-24 ukończenie pełnego dystansu zajmuje średnio 12,5 godziny. Dla grupy 25-29 ten czas wynosi około 12 godzin i 15 minut, ale już dla grupy 50-54 około 13 godzin.
Czy istnieją rekordy pełnego dystansu?
W triathlonie trasy certyfikowane są przez konkretne organizacje (np. World Triathlon), ale w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin, nie ma tutaj oficjalnych rekordów świata.
Nieoficjalny rekord świata na pełnym dystansie posiada Kristian Blummenfelt, który w 2021 roku ukończył zawody w IRONMAN Cozumel w czasie 7:21:12. Nie jest to nawet powszechnie akceptowany rekord, bo w Cozumel zawodnicy płyną z prądem. Zdaniem niektórych wypacza to wyniki zawodów.
Najszybszą zawodniczką od 2023 roku jest Daniela Ryf, która podczas Challenge Roth uzyskała czas 8:08:21. Z kolei najszybszym Polakiem na pełnym dystansie jest Robert Wilkowiecki, który w Cozumel miał czas 7:42:01 i uzyskał go w 2021 roku.
Zawody IRONMAN w Polsce – zaczęło się w Gdyni
Historia oficjalnych zawodów IRONMAN w Polsce sięga 2015 roku. Wtedy pierwsza taka rywalizacja zorganizowana została w Gdyni. Na zawodach, do których przygotowana trwały ponad 2 lata, stanęła ówczesna polska czołówka zawodników oraz celebryci i aktorzy.
Wraz ze wzrastającą popularnością triathlonu i zapotrzebowaniem na kolejne wyścigi, IRONMAN pojawił się również w Warszawie oraz Poznaniu. W tych dwóch miastach zawody odbywają się zawsze na dystansie 70.3. W Gdyni oprócz połówki organizowany jest również wyścig na pełnym dystansie. Sloty (wejściówki) na mistrzostwa świata przyznawane są w Polsce tylko na dystansie 70.3
W poszczególnych polskich imprezach cyklu startują często najlepsi polscy zawodnicy (np. Kacper Stępniak, Agnieszka Jerzyk, Robert Wilkowiecki), a także gwiazdy, celebryci i aktorzy. Na przestrzeni lat na linii startu stawali między innymi Maciej Dowbor, Kuba Wesołowski, Tomasz Karolak, Katarzyna Stankiewicz i inni. Organizatorzy niejednokrotnie starali się też zapraszać jednych z najlepszych zawodników na świecie. W Polsce gościła np. Daniela Ryf.