Dystanse w triathlonie – najważniejsze informacje

utworzone przez | sie 31, 2023 | Trening

Triathlon to nie tylko dystans Ironman. Współcześnie każdy z zawodników, bez względu na to, czy jest amatorem, czy profesjonalistą, może startować na jednym z wielu dystansów. Każdy ma inną charakterystykę. Jak prezentują się dystanse w triathlonie?

W triathlonie istnieje sporo różnych dystansów. Jeśli jesteś nowym zawodnikiem, który zastanawia się dopiero nad swoim pierwszym startem, możesz początkowo pogubić się w tym, jak wiele różnych wyścigów masz do wyboru.

Triathlon jest jednak dyscypliną, która doskonale odpowiada potrzebom zawodowców, zawodników średnio-zaawansowanych, jak i całkowitych amatorów. Nie ma właściwie znaczenia, do której z tych grup należysz – zawsze znajdziesz wyścig odpowiedni dla swoich predyspozycji.

ZOBACZ TEŻ: Czy muzyka pomaga w treningu?

Dystanse w triathlonie – podstawowe informacje

Triathlon jest sportem równości kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że rywalizacja odbywa się zawsze na takich samych dystansach dla obu płci (klasyfikacje są oddzielne). Najczęściej takie same są również nagrody dla mężczyzn i kobiet.

Każdy z organizatorów zawodów zawsze szczegółowo informuje o tym, na jakich dystansach rozgrywane są zawody. Odpowiednie informacje znaleźć można na stronach organizatorów, a długość poszczególnych wyścigów jest dokładnie opisana w regulaminie.

Triathlonowe dystanse można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich są te, które wywodzą się z World Triathlon (Międzynarodowa Unia Triathlonu). Druga to dystanse Ironman (związane z marką IRONMAN). Trzecia grupa to ultratriathlony (za nie odpowiada częściowo IUTA – International Ultra Triathlon Association). Czwarta grupa to dystanse niestandardowe, takie jak popularne w Polsce 1/4 Ironman oraz 1/8 Ironman.

Umowny podział dystansów w triathlonie:

  • Wywodzące się z World Triathlon: super sprint, sprint, olimpijski, dystans długi.
  • Dystanse WTC: 70.3 Ironman (również zwany „połówką”), Ironman (tzw. pełny dystans)
  • Ultra triathlony:  podwójny Ironman, potrójny Ironman, poczwórny aż do 30x Ironman
  • Dystanse niestandardowe: popularne w Polsce 1/4 IM i 1/8 IM

Dystanse w triathlonie – najważniejsze liczby

DystansPływanieJazda na rowerzeBieg
Super Sprint400 metrów10 km2,5 km
Sprint750 metrów20 km5 km
Olimpijski1500 metrów40 km10 km
1/8 Ironman475 metrów22,5 km5,27 km
1/4 Ironman950 metrów45 km10,55 km
70.3 Ironman1900 metrów90 km21,1 km
Ironman3800 metrów180 km42,2 km
fot. Freepik.com – Wirestock

Supersprint

Istnieją dystanse, które świetnie nadają się dla osób początkujących. Takim jest supersprint, który jest najkrótszym dystansem w tym sporcie. Dystans nadaje się idealnie dla tych zawodników, którzy nie mogą regularnie trenować.

Na dystansie supersprintu rozgrywane są mistrzostwa Polski oraz mistrzostwa Europy i świata. Dla zawodników początkujących organizowane są często wyścigi na dystansie zbliżonym do supersprintu lub nawet krótszym (np. określane mianem rywalizacji na dystansie „mini”.

Sprint

Niektórzy z zawodników właśnie tym dystansem rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem. Długości poszczególnych etapów są niekiedy lekko modyfikowane, ale zwykle to po prostu połowa dystansu olimpijskiego.

W Polsce możesz znaleźć zawody na tym dystansie. Częściej spotkać się można jednak z wyścigami na niestandardowym dystansie 1/8 Ironman, który jest nieznacznie dłuższy od sprintu.

Dystans olimpijski

Na tym dystansie toczą się zawody podczas letnich igrzysk olimpijskich oraz World Triathlon Championship Series. Inna nazwa to „5150”, co oznacza sumę poszczególnych części wyścigu, czyli 1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu.

W Polsce zawody na dystansie olimpijskim to między innymi IRONMAN 5150 Warsaw oraz Elemental Triathlon Series.

1/8 Ironman

Jeden z dystansów niestandardowych, który jest bardzo popularny w Polsce. Co roku takie wyścigi znajdziesz w kilkudziesięciu miastach. Dla wielu osób to pierwszy, debiutancki dystans, który przygotowuje ich do dłuższych wyścigów.

Jednym z najpopularniejszych cykli, na których obecny jest 1/8 Ironman jest Garmin Iron Triathlon (tzw. GIT).

1/4 Ironman

Dystans 1/4 Ironman dla wielu osób jest wstępem do startów w dłuższych wyścigach. W Polsce pojawił się w okolicy 2011 roku i od tego czasu zyskał ogromne na popularności. Zawody na tym dystansie odbywają się w Polsce praktycznie przez cały sezon.

Sprawdzi się dobrze, dla tych, którzy preferują mniejszą część pływacką w stosunku do dystansu olimpijskiego (950 metrów zamiast 1,5 km) i chcą startować w zawodach, gdzie zabroniony jest drafting.

70.3 (lub 1/2 Ironman albo „połówka)

Chociaż to dystans Ironman jest najczęściej kojarzony z triathlonem, to najpopularniejszym jest tzw. „połówka”, czyli 1/2 Ironman.

Za zawody IRONMAN 70.3 odpowiada World Triathlon Corporation. W Polsce imprezy pod egidę IRONMAN spotkasz w Warszawie, Gdyni oraz Poznaniu. Na dystansie 1/2 Ironman można startować również między innymi podczas Garmin Iron Triatlon oraz Castle Triathlon Malbork.

Ironman

Dystans Ironman nie jest najpopularniejszym, ale tym, który często ekscytuje triathlonistów. Wielu z nich marzy, aby na mecie zawodów organizowanych przez IRONMAN usłyszeć „You are Ironman”.

Najbardziej prestiżową imprezą na tym dystansie są bez wątpienia mistrzostwa świata. Przez lata były organizowane na Hawajach (w konie). Od 2023 roku wyścig mężczyzn i kobiet odbywa się w dwóch różnych miejscach. Jeden z nich będzie organizowany na Hawajach, a drugi w innej lokacji.

W Polsce imprezą na tym dystansie są między innymi IRONMAN Gdynia, ale również Castle Triathlon Malbork.

Dystanse w triathlonie – FAQ (najczęstsze pytania i odpowiedzi)

Czym jest ultratriathlon?

Ta odmiana triathlonu, która jest wielokrotnością długości Ironmana. Zawody międzynarodowe w tym wariancie organizuje IUTA (International Ultra Association).

Niektóre wybrane dystanse:

  • Double Ironman: 7,6 km pływania / 360 km rower / 84,4 km bieg
  • Triple Ironman: 11,4 km / 540 km / 126,6 km
  • Quintuple: 19 km / 900 km / 211 km (5x Ironman)
  • Deca: 38 km / 1800 km / 422 km (10x Ironman)

Najdłuższym znanym dystansem ultra jest 30x Ironman. Zawodnicy z Polski odnoszą sukcesy w ultratriathlonie. Podwójnym rekordzistą świata (dystans 2x i 3x) jest Robert Karaś. Rekord na dystansie 3x (jedne zawody IM dziennie) posiada Mateusz Wiśniewski. Adrian Kostera jest rekordzistą dystansu 5x Ironman, a Alicja Pyszka-Bazan osiągnęła historycznie najlepszy czas na dystansie 2x.

for. Freepik.com – ijeab

Jaką długość mają niestandardowe dystanse w triathlonie?

Istnieje bardzo dużo niestandardowych dystansów w triathlonie. Nie ma sztywnych ograniczeń. Przykładem są wyścigi specjalnie dla dzieci lub dla zawodników początkujących. Tam dystans jest znacznie krótszy.

Jednym z niestandardowych dystansów jest równiez XTERRA, czyli crosstriathlon. To seria wyścigów crossowych, które różnią się sekcją rowerową i biegową. Prowadzona jest po nieutwardzonych, pagórkowatych ścieżkach i drogach, a zawodnicy ścigają się na rowerach górskich. XTERRA to około 1,5 km pływania, 30 do 40 kilometrów roweru oraz 10 km biegu.

Oddzielnym formatem jest Super League. To połączenie krótkich, szybkich i emocjonujących wyścigów na dystansie 300 metrów pływania, 4 km roweru oraz 1,6 km biegu. Podobnym formatem jest Arena Games Triathlon, gdzie zawodnicy płyną 200 metrów na basenie, jadą 3 km na trenażerze i biegną 1 km na bieżni.

Jak rozpocząć przygodę z triathlonem?

Istnieje wiele sposobów trenowania triathlonu. Przed startem powinieneś upewnić się, że masz odpowiednie doświadczenie w każdej dyscyplinie. Dzięki darmowemu e-bookowi Szkoły Triathlonu dowiesz się, jak bezpiecznie i świadomie rozpocząć przygodę z triathlonem. Znajdziesz go w tym miejscu.

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary