Trzymaj poziom na trenażerze – o co chodzi?

utworzone przez | cze 18, 2023 | Poradniki, Trening

Przeciętny triathlonista jest coraz bardziej świadomym sportowcem. Wizyta u bikefittera na szczęście postrzegana jest już jako inwestycja w zdrowy i efektywny trening kolarski. Na efektywność wpływają szczegóły i detale. Dzisiaj udowodnimy, że błąd w ustawieniu roweru na trenażerze może Cię wiele kosztować.

W ostatnim czasie dość często widuję się z moim bikefitterem – Wojtkiem Kutyłą. Głównym tematem spotkań jest optymalizacja mojej pozycji do jazdy godzinnej i przeniesienie jej na rower torowy. Musi on przestrzegac wszystkich wytycznych UCI. Przy każdej takiej wizycie, mamy masę rozkmin i przemyśleń.

Ustawienie roweru na trenażerze

Ustawienie roweru na trenażerze: problem, o którym większość nie wie

Ostatnio Wojtek na tapet rzucił temat ustawienia roweru na trenażerze podczas treningów, a dokładniej jego poziomu. Od słowa do słowa okazało się, że wielu jego klientów nigdy nie zwracało uwagi na to, jak rower jest wpięty w trenażer i czy trzyma on poziom. Mało tego, odpaliliśmy Instagrama i zauważyliśmy, że nawet niektórzy PRO używają podstawek pod przednie koło w modelach trenażerów, które tego nie potrzebują. Tym samym rower nie jest ustawiony równolegle do podłoża.

Konsekwencje złego ustawienia na trenażerze

Jeśli nieprawidłowo ustawisz rower na trenażerze względem podłoża może się okazać, że zacznie cię coś boleć. Mogą. to być bóle w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Drętwienie dłoni i ból na siodle. Jeśli bolą cię kolana, też zwróć uwagę na swoje ustawienie, bo zmienia ono biomechanikę, ale może istotnie wpływać na twoją pozycję. Ból kolan w różnych miejscach zależy od tego, czy przednie koło jest podniesione czy opuszczone. Jeśli przód jest poniżej poziomu, to jest większe ryzyko problemów w okolicach więzadła właściwego rzepki czy problemów z ITBS.

Poziom roweru możesz sprawdzić w prosty i szybki sposób. Zmierz odległość od ośki do ziemi każdego z kół.

Jak ustawić rower na trenażerze?
Sprawdź wysokość od podłoża każdego z kół

Na pojedynczym treningu z nieprawidłowo ustawionym rowerem nie powinno Ci się nic stać. Jednak już w okresie zimowym, kiedy 100% treningu rowerowego spędzasz na trenażerze, może to prowadzić do powyższych dolegliwości.

Powiązane artykuły:

Presets Color

Primary
Secondary